1397/03/05
اماکن زیاتی

 

زیارتگاه شاهزاده حمزه

 

بقعه ی متبرکه این امام زاده در 25 کیلومتری جاده ماهشهر به سمت هندیجان واقع شده است. این امامزاده بنا بر روایات فرزند امام موسی کاظم(ع) و برادر امام رضا (ع) بوده که پس از آمدن امام رضا(ع) به ایران در پی ایشان روانه ایران می شود. در حوالی یکی از روستا ها کدخدایی با نام محمد غزالی بوده که وابستگی شدیدی به دربار وقت داشته و مخالف شیعیان بوده است . پس از اطلاع از حضور امام به روستا ایشان را دستگیر و به شهادت رسانده و سر مبارک ایشان را از بدن جدا و جهت کسب مطامع دنیوی آن را به شهر ری می برد.

 

در حال حاضر سر مبارک و مطهر امامزاده حمزه در مرقد حضرت عبدالعظیم حسنی دفن بوده و تن ایشان در ماهشهر دفن می باشد.

 

آرامگاه ویس

 

این قدمگاه در 15 کیلومتری ماهشهر به طرف جراحی واقع شده است. در خصوص ایشان اطلاعات دقیقی موجود نمی باشد.

 

 

سید صالح

 

آرامگاه این سید بزرگوار در خیابان مطهری و مجاور بیمارستان حاجیه معرفی واقع است. متاسفانه از پیشینه ایشان اطلاع دقیقی موجود نیست. برخی بر این باورند که این سید نوجوان همراه کاروان امام رضا (ع) از عربستان به ایران آمده و در این منطقه شهید شده است. در داخل این آرامگاه دو تکه سنگ مکعب مستطیل بوده که بر روی آن با خط کوفی توضیحاتی نوشته شده است.

 

 

قدمگاه امیر المومنین

 

این قدمگاه در خیابان امام خمینی (ره) و مجاور میدان امام بوده و در زمان قدیم این قدمگاه و گورستان مجاور آن با خاک یکسان شده است.

 

 

سید جواهر و بی بی سیدی

 

این دو سید بزرگوار در خیابان مطهری و مجاور آرامگاه سید صالح قرار دارند. متاسفانه اطلاعات دقیقی درباره پیشینه آنان موجود نیست.

 

اماکن سیاحتی

 پارک ساحلی

این پارک در ابتدای جاده ورودی ماهشهر از سمت سربندر واقع گردیده است. از امکانات این پارک می توان به آلاچیق ها، فضای بازی برای کودکان، امکانی جهت قایقرانی و ... اشاره نمود.

  پارک ارم

این پارک در شهر چمران و 15 کیلومتری ماهشهر واقع گردیده است. از امکانات این پارک می توان به آلاچیق ها، فضای سبز بسیار زیبا، دریاچه، فضای بازی برای کودکان، امکانی جهت قایقرانی،باغ پرندگان و حیوانات و ... اشاره نمود.

 مجتمع بندری امام خمینی(ره)

مجتمع بندری امام خمینی(ره) محل استقرار کشتی های تجاری بوده که می توان با مجوز صادر شده از سوی اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان(بندر امام خمینی ره) از اسکله ها و کشتی های پهلو گرفته در آن بازدید نمود.

 

 خوریات منتهی به خلیج فارس 

 از دیگر مراکز گردشگری شهرستان می توان به خورهای منتهی به خلیج فارس از جمله خور غزاله و خور سماعیلیه اشاره نمود. در حال حاضر خور سماعیلیه مکانی جهت صیادان بوده که از این مکان جهت رفت و آمد به دریا  استفاده می کنند.