1397/03/05
امکانات و شاخص های شهری

شهرستان بندر ماهشهر دارای قابليتهاي متنوعی بوده که از جمله آنها استقرار صنايع عظيم پتروشيمي و اسكله هاي فعال بندري است. در ادامه قابلیتها، امکانات و شاخص های شهرستان بندر ماهشهر را به حضورتان معرفی خواهیم نمود.

♦ رودخانه جراحی

رودخانه جراحی یکی از رودهای جنوب غربی ایران است که در استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد جریان دارد. این رود با ۴۳۸ کیلومتر طول، به‌عنوان یازدهمین رود طویل ایران شناخته می‌شود.   این رودخانه از رودهای پرآبی است که از کوههای استان کهگلویه سرچشمه گرفته و پس از عبور از دشتهای ماهشهر به تالاب شادگان سرازیر می شود. رودخانه جراحی تاثیر بسیار زیادی در محیط زیست و کشاورزی ماهشهر داشته و شرایط زیست محیطی این شهرستان را متنوع کرده است .

پوشش گیاهی و کشاورزی

پوشش گیاهی آن همانند پوشش مناطق نیمه بیابانی است و با آب شور سازگاری داشته که حتی در کنار دریا می رویند، که این امر باعث گردیده اقلیم های متنوع از جمله نخلستان ها، مزارع، صیفیجات ها و گندم زارها بوجود آیند.  ولی اغلب کشاورزان منطقه به کـاشت گنـدم و جو  مشغول بوده و کشت آنان بصورت دیم و آبی می باشد. از جمله تولیدات منطقه خرما، گندم، جو، سبزی و صیفیجات و از مراتع می توان به جنگلهای دست کاشت اشاره نمود. 

دامداری و دامپروری

دامداری، دامپروری، پرورش دام و طیور بخش دیگری از شغل کشاورزان شهرستان را تشکیل می دهد.  در این شهرستان 55 واحد دامپروری حضور دارد. از جمله تولیدات دامی شهرستان می توان به گوسفند و بز، گاو و گوساله و گاو میش اشاره نمود. همچنین در شهرستان بندر ماهشهر31 واحد مرغداری وجود داشته که در هر دوره 300 هزار قطعه جوجه ریزی انجام میدهد. تولیدات دامی در شهرستان در گوشت قرمز ، تولید شیر ، گوشت مرغ می باشد.

♦ صید و صیادی

یکی دیگر از مشاغل اصیل ماهشهری ها ماهیگیری می باشد. تعداد3 تعاونی صیادی و 3500 ماهی گیر در حدود 700 قایق و لنج در شهرستان بندر ماهشهر فعال بوده که از انواع صید آنها می توان به حلوا سفید، شوریده، سنگسر، شانگ، بیعا، میگوی سفید و ببری اشاره نمود.

♦ حمل و نقل دریایی

حمل و نقل یکی از شاخصه های توسعه می باشد. این شهرستان در زمینه حمل و نقل دارای موقعیت استراتژیک و ممتاز ی بوده و  حمل و نقل در آن به طریق های دریایی، ریلی، هوایی و جاده ای امکان پذیر می باشد.  حمل و نقل دریایی در بندر امام خمینی(ره) که یکی از بزرگترین بنادر کشور و خاورمیانه بوده صورت می پذیرد. مجتمع بندری امام خمینی(ره) دارای 1041هکتار مساحت و 37 پست اسکله و ظرفیت پذیرش کالا تا40 میلیون تن درسال را دارد. همچنین این بندر توانایی پذیرش کشتی های 150 هزار تنی را نیز دارا می باشد. وجود انبار های مسقف، سیلوها، ترمینال غلات و کانتینری از ویژگی های ممتاز بندر امام خمینی(ره) میباشد.  

یکی دیگر از قابلیت های شهرستان بندر ماهشهر استقرار کشتیرانی جنوب بوده که در منطقه بندر امام خمینی(ره) قرار داشته و در زمينه ارائه خدمات بندرى، تخليه و بارگيرى، عمليات كانتينرى تدارك سوخت و آب و انجام تعميرات كشتى‌ها به مالكان آنان و صاحبان كالا، خدمات مورد نياز را ارائه مى‌دهد.

♦  حمل و نقل ریلی

یکی دیگر از ویژگی های حمل و نقل منطقه وجود راه آهن بوده که این امر باعث گردیده،  که بتوان کالاها را از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و مجتمع بندری به تمامی نقاط کشور حمل نمود. وجود شبكه راه آهن در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از جنوبي ترين نقطه شروع و تا شمالي ترين بخش ادامه مي يابد و به طور مستقيم تعداد زيادي از مجتمع ها و كارخانجات مستقردرمنطقه را تحت پوشش قرار مي دهد.

یکی دیگر از ویژگی های راه آهن جابجایی مسافران به اهواز و بالعکس بوده که روزانه هزاران نفر را جابجا می کند. طول خط راه آهن در سطح شهرستان بندر ماهشهر 49 کیلومتر می باشد. همچنین با تعیین سرمایه گذار خارجی خطوط راه آهن شهرستان به مسیر خرمشهر وصل می شود و در آینده نزدیک خطوط راه آهن به بوشهر و اصفهان کشیده خواهد شد.

♦  حمل و نقل هوایی   

شاخصه دیگر حمل و نقل در منطقه فرودگاه بندر ماهشهر بوده روزانه بین 4 تا 6 پرواز داشته که 500 تا 600 نفر را در مسیرهای تهران، اصفهان،مشهد،شیراز، تبریز ، عسلویه و بالعکس جابجا مینماید. با توجه به استقرار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و مجتمع بندری و دانشگاه ها روزانه اساتید و متخصصان زیادی در این مسیر در حال تردد بوده که این امر باعث رشد و غنای علمی منطقه شده است.  

حمل و نقل جاده ایی

حمل و نقل جاده ای قدیمی ترین مسیر ارتباطی بوده که تا به امروز در روشهای گوناگونی ظاهر شده است. بزرگراه خلیج فارس شاهراه اصلی کشور به بندر امام خمینی(ره) و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بوده که روزانه کامیونهای بیشماری از آن عبور کرده و کالاهای خود را جابجا می کنند. پایانه بندر امام خمینی(ره) یکی از 5 پایانه بزرگ کشور بوده که روزانه بیش از3000 کامیون و تریلر را در خود جا داده  است. ظرفیت این پایانه2000 دستگاه می باشد. همچنین ترانزیت سوخت عراق و ایران از بندر ماهشهر صورت می گیرد.

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر

صنعت پتروشیمی یکی از صنایع مادر است که با وجود آن صنایع جدید و جانبی دیگری نیز تاسیس خواهد شد. این صنعت از حیث کمیت و کیفیت بقدری گسترده و متنوع است که می توان آنرا پیشروی صنعت آینده دنیا تلقی نمود. شهرستان بندر ماهشهر مهد صنعت پتروشیمی استان خوزستان بوده و تنها نقطه استراتژیک در صنعت پتروشیمی کشور می باشد . منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در سال 1376 در زمینی به میزان2600 هکتار تاسیس و اینک حدود20 پتروشیمی در آن فعال می باشد. با توجه به اصل 44 اکثر پتروشیمی های منطقه به بخش خصوصی واگذار و یا در حال واگذاری است.

منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) 

به منظور پشتیبانی از تولیدات داخلی، توسعه صادرات و ایجاد تحرک در اقتصاد منطقه، قانون منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) ابلاغ گردیده که به موجب آن رشد و توسعه در استان پدید خواهد آمد. بر اساس اين قانون حوزه کاري منطقه ويژه اقتصادي بندر امام خميني (ره) صادرات و واردات تعيين شده است. اين منطقه متعلق به سازمان بنادر و دريانوردي می باشد.

 معادن شهرستان

شهرستان بندر ماهشهر دارای 4 معدن نمک آبی-بندر امام ،نمک آبی – سربندر، صدف دریایی و دریاچه نمک پتروشیمی می باشد. این معادن تامین کننده خوراک کارخانه های پتروشیمی می باشند.

شهرکهای صنعتی

یکی دیگر از ویژگی های صنعتی شهرستان بندر ماهشهر وجود شهرک های صنعتی بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) در زمینی به مساحت 1000 هکتار بوده که می تواند نقش بسز ایی در اشتغال منطقه ایفا نماید. در شهرک صنعتی بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره)  تعداد 37 کارگاه فعال می باشد. 

ازجمله صنایع بخش خصوصی که با سرمایه گذاری خود در منطقه اقدام به تاسیس آن نموده اند می توان به کارخانه لوله سازی ، شرکت صنعتی نوید زر شیمی ، شرکت صنعتی شیمی بافت کارخانه خرما سازی ، ساخت و تولید پودر ماهی و  کارخانه آرد جنوب شرق و غیره اشاره نمود .

اداره گمرکات

یکی دیگر از شاخص های ویژه شهرستان بندر ماهشهر وجود اداره کل گمرک بندر امام خمینی (ره) بوده که در امر واردات قطعی ، واردات موقت ، ملوانی ، صادرات قطعی و تعاونی مرزنشینان ، خروج موقت ، ترانزیت داخلی و خارجی ، کارنه دوپاساژ ، کاپوتاژ ، امور مسافری ، مرجوعی ، قضایی و کارنه تیر، تجارت چمداني و لنجي و محموله هاي پستي فعاليت داشته و نقش ارزنده ای را در منطقه ایفا می کند. 85 درصد فعاليت هاي گمرکي استان خوزستان در گمرک بندر امام خمینی (ره) انجام مي شود، گمرک ماهشهر، گمرک هندیجان، گمرک سجافی و گمرک منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از دفاتر آن اداره کل می باشند.

بندر صادراتی

بندرصادراتی ماهشهر در فاصله حدود 5 تا 7 مایلی مرکز شهرستان قرار دارد. این بندر دارای قدمت حدود 90 سال در امر صادرات و واردات  فرآورده های مواد نفتی دارد. قبل از سال 1966 میلادی بندرصادراتی ماهشهر مختص صادرات نفت خام منطقه آغاجاری بود که توسط خطوط لوله به مخازن بندرصادراتی انتقال و سپس به اسکله های بندرصادراتی برای صادرات پمپاژ می گردید. در سال 1346بندرصادراتی ماهشهر جهت صادرات فرآورده های پالایشگاه آبادان مدنظر قرار گرفت. بندرصادراتی ماهشهر در فاصله 130 کیلومتری پالایشگاه قرار گرفته و انواع فرآورده ها از طریق خطوط لوله به منطقه مخازن ماهشهر انتقال ، انباشت و سپس صادر می گردد. بندر صادراتی دارای 6 اسکله عملیاتی یک اسکله تعمیراتی و یک اسکله باری می باشد که صادرات ( نفتکوره، نفتا، ، میعانات گازی) و واردات ( بنزین سوپر ، بنزین ، نفت گاز) در بخش خارجی و جابجائی فرآورده به بنادر و جزایر داخلی از طریق این اسکله ها انجام می پذیرد.

مرکز انتقال مایل چهل

 مرکز انتقال نفت مایل 40، آخرين مركز انتقال نفت در حوزه جنوبي منطقه خوزستان بوده که از جمله وظایف آن جابجائي فرآورده ها و تامين خوراك قديمي ترين مركز پالايشي خاورميانه يعني پالايشگاه آبادان می باشد.

مراکز نظامی و انتظامی

 یکی دیگر از موقعیت های استراتژیک شهرستان بندر ماهشهر استقرار یگان های نظامی بوده که از جمله آنان منطقه سوم دریایی امام حسین (ع)می باشد. وظیفه این نیرو حفاظت و امنیت از مرزهای آبی جمهوری اسلامی ایران در شمال خلیج فارس، جلوگیری از تجاوزات احتمالی نیروهای بیگانه و شناسایی مناطق عملیات دریایی می باشد. دیگر یگان نظامی مهم این منطقه پدافند هوایی شهید بهشتی بوده که حفاظت موشکی و پدافندی از مختصات شهرستان بندر ماهشهر، صنایع پتروشیمی و مجتمع بندری را بعمل می آورد.  جلوگیری از قاچاق کالا و ارز و فرآورده های نفتی، جلوگیری از ورود کالاهای غیر مجاز، ساماندهی شناورهای داخلی و رفع تجاوز شناورهای خارجی و برخورد با مخلان نظم دریایی از وظایف دریابانی شهرستان بندر ماهشهر بوده که از منطقه بندر امام خمینی(ره) تا منطقه دوحه دیلم به طول 290 کیلومتر استقرار دارد.

حوزه های علمیه

شهرستان بندر ماهشهر بنا به موقعیت استراتژیک خود دارای مراکزآموزشی و فرهنگی بسیاری است. حوزه علمیه بندر ماهشهر و بندر امام خمینی در دو بخش برادران و خواهران فعال بوده و حدود200  طلبه خواهر و برادر تا تحصیلات سطح 2 و 3 حوزه در شهرستان تحصیل می کنند.

دانشگاه ها

دانشگاه آزاد اسلامی، 2 دانشگاه پیام نور و دانشگاه امیر کبیر  واحد ماهشهر چهره شهر را محیطی علمی نمایان می کند. دانشگاه امیر کبیر واحد ماهشهر دارای 500 دانشجو و 9 رشته در مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکتری بوده که تحصیلات خود را در آن انجام می دهند.

دانشگاه آزاد اسلامی دارای 11هزار دانشجو  و 65 رشته در مقاطع کاردانی تا کارشناسی ارشد بوده که یکی از 2 دانشگاه مهم منطقه شش محسوب می شود.

دانشگاه پیام نور بندر ماهشهر و بندر امام خمینی (ره) دارای 3500 نفر دانشجو و 26 رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی فعال می باشند. همچنین تعداد اساتید هیات علمی شهرستان حدود 300 نفر بوده که در دانشگاه های شهرستان مشغول به تدریس می باشند.

مرکز فنی و حرفه ای

یکی دیگر از مراکز علمی و آموزشی شهرستان مرکز آموزشی فنی و حرفه ای شماره 4 خلیج فارس بوده که تعداد5866 نفر حرفه آموز و 20 رشته تحصیلی داشته که در مراکز دولتی و خصوصی مشغول  می باشند.